Staff
Senior Leadership Team | |
Mr Hugh Thomas | Headteacher |
Mr Seamus O’Sullivan | Assistant Headteacher |
Mrs Sarah Thomas | Assistant Headteacher |
Mr Jeff Thomas | Assistant Headteacher |
Teaching Staff | |
Miss Kate Bowen | Head of Design and Technology & Art |
Mrs Melanie Corp | Teacher of Welsh |
Mrs Helen Davies | Teacher of Design and Technology |
Mr John-Paul Davies | Head of Music |
Miss Teleri Davies | Teacher of History & Humanities |
Mrs Lynne Devey | Teacher of Mathematics |
Mrs Rhian Dunn | Head of Welsh |
Ms Georgina Essex | Teacher of Art |
Mrs Ceindeg Haf Evans | Progress Leader Year 8 and 9 / Teacher of Welsh / Art |
Mr Emyr Evans | Teacher of Welsh / Religious Education / Music |
Mr Richard Evans | Head of Religious Education & History |
Mr Charles Gale | Teacher of Design and Technology |
Mrs Stéphanie Grant | Head of MFL |
Mr Jonathan Green | Head of Science |
Mr Ian Hamilton | Teacher of Geography |
Mr Steffan Hubbard | Head of Welsh Baccalaureate / Teacher of ICT |
Mr Jonathan James | Teacher of Science |
Mrs Emma Jones | Head of English |
Miss Aisling McCarthy-Keane | Progress Leader Year 7 / Literacy Coordinator / Teacher of Drama / English |
Miss Ceire Merrison | Progress Leader Year 12 & 13 / Head of Physical Education |
Mrs Clare Monk | Teacher of History / English |
Mrs Natasha Newman | Teacher of Science |
Mr Darren Osborne | Teacher of Mathematics |
Miss Laura Peckham | Additional Learning Needs Coordinator |
Mr Mark Perry | Progress Leader Year 10 / Teacher of Science |
Mrs Beverley Price | Teacher of Welsh |
Mrs Kirsty Richards | Teacher of Mathematics |
Miss Katy Robinson | Teacher of English |
Mrs Sabel Thomas | Teacher of French / Spanish |
Mr Jason Ward | Head of Geography |
Mr Dave Warrington | Progress Leader Year 11 / Vocational Studies Coordinator / Teacher of Physical Education / Work skills |
Miss Laura Williams | Teacher of Business and Work-Related Education |
Support Staff | |
Mrs Jean Boag | Learning Support Assistant |
Mrs Jem Botticelli | Pupil Wellbeing Support |
Mrs Claire Coombs | Learning Support Assistant |
Mr Osian Davies | Learning Support Assistant / Rugby Development Officer |
Mrs Enfys Evans | Learning Support Assistant |
Mrs Sarah Farnden | Learning Support Assistant |
Mrs Amanda Freemantle | Learning Support Assistant |
Mrs Lisa Griffiths-James | Cover Supervisor |
Mrs Sheena Hicks | Learning Support Assistant |
Miss Sarah Jones | Learning Support Assistant |
Mrs Helen Ling | Additional Learning Needs Manager |
Mr Niall Price | Learning Support Assistant |
Ms Elaine Rogers | Learning Support Assistant |
Mrs Sally Thomas | Learning Support Assistant |
Mrs Vikki Whitton | Learning Support Assistant |
Mrs Helga Williams | Learning Support Assistant |
Administrative Staff | |
Ms Jane Adams | Key Holder |
Mrs Nerys Davies | Business Manager |
Mrs Teleri Elias | Admin Assistant / Design and Technology Technician |
Mrs Elizabeth Evans | Receptionist |
Mrs Fiona James | Attendance Officer |
Mrs Shelley Morgan-Stoneman | Clerk to the Governing Body |
Ms Ruth Jones | Examinations Officer |
Mr John Peckham | ICT Network Manager |
Miss Lisa Roblin | Science Technician |
Mr Jonathan Whitton | Site Manager |